Карска Врата

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карскиот Проток на карта

Карска Врата (руски: Карские Ворота) или Карски Протокпроток помеѓу јужниот крај на Нова Земја и северниот врв на островот Вајгач. Протокот е широк 56 км и ги поврзува Карското и Баренцовото Море во северна Русија.

Карската Врата одиграла важна улога во истражувањето на Северниот морски пат.


Координати: 70°30′N 58°0′E / 70.500° СГШ; 58.000° ИГД / 70.500; 58.000