Суецки Залив

Од Википедија — слободната енциклопедија
Суецки Залив
Суецкиот Залив (лево), Акапскиот Залив (десно) и Црвеното Море (долу).
ПодрачјеЕгипет
Координати28°45′N 33°00′E / 28.750° СГШ; 33.000° ИГД / 28.750; 33.000Координати: 28°45′N 33°00′E / 28.750° СГШ; 33.000° ИГД / 28.750; 33.000
Најг. должина314 км
Најг. ширина32 км
Прос. длабочина40 м
Најг. длабочина70 м
Податотека:Coral reef in Ras Muhammad nature park (Iolanda reef).jpg
Корален гребен во националниот парк Рас Муахамед

Суецки Залив (арапски: خليج السويس, Хелиж ес-Сувејс) — залив на северниот крај на Црвеното Море, каде Синајскиот Полуостров го двои морето и ги образува Суецкиот Залив на запад и Акапскиот Залив на исток. Геолошки, заливот е настанат поради расцепната котлина, создадена пред 28 милиони години.[1] Се протега 300 км во северозападен правец и завршува кај градот Суец во Египет, на преодот во Суецкиот Канал. Долж средината на заливот е и континенталната граница помеѓу Африка и Азија.[2] Под пристапот на заливот е сместено наоѓалиштето на земен гас Гемса.[3]

Географија[уреди | уреди извор]

Заливот претставува северозападен ракав на Црвеното Море, помеѓу Африка и Синајскиот Полуостров, како трет дел од тромеѓниот расцепен систем.

Мерејќи од Џубалскиот Проток до Суец, заливот е долг 314 км, а во ширина се движи од 19 до 32 км.

Граници[уреди | уреди извор]

Меѓународната хидрографска организација ја опишува јужната граница на заливот како „Линија која се протега од националниот парк Рас Муахамед (27°43' СГШ) до јужниот ’рт на островот Шадван (34°02' ИГД), а оттука на запад по напоредникот (27°27' СГШ) до брегот на Африка“.[4]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. http://geoinfo.amu.edu.pl/wpk/geos/GEO_2/GEO_PLATE_T-37.HTML Detailed geological information on the Gulf
  2. „ISS EarthKAM: Images: Collections: Composite: Gulf of Suez, Egypt and Saudi Arabia“. Архивирано од изворникот на 2003-10-27. Посетено на 2015-01-31.
  3. „USGS Open File Report OF99-50-A Red Sea Basin Province (Province Geology)“. Архивирано од изворникот на 2007-03-11. Посетено на 2015-01-31.
  4. „Граници на океаните и морињата, III изд“ (PDF). Меѓународна хидрографска организација. 1953. Архивирано од изворникот (PDF) на 2011-10-08. Посетено на 7 февруари 2010. (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]