Камотско Море

Координати: 10°30′0″N 124°20′0″E / 10.50000° СГШ; 124.33333° ИГД / 10.50000; 124.33333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Камотско Море
Пловило во Камотското Море кај Оланго
Камотското Море (долу) на карта
ПодрачјеВисаи
Координати10°30′0″N 124°20′0″E / 10.50000° СГШ; 124.33333° ИГД / 10.50000; 124.33333
Видморе
Населени места

Камотско Море — мало море во состав на Филипините, сместено меѓу Источните и Централните Висаи. Се граничи со островите Лејте на север и исток, Бохол на југ и Себу на запад. Поврзано е со Бисајското Море на северозапад преку Бохолското Море и Канигајскиот и Себуанскиот Проток на југ. Поважни острови во Камотското Море се групата Камотес и Мактан.

Најголеми градови во приморското подрачје се Ормок и Бајбај на Лејте и Себу на Себу.