Источни Висаи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Регион VIII
Источен Висајас
Карта на Филипините со локација на Регион VIIIИсточен Висајас
Регионален центар Таклобан Сити, Лејте
Население 3.610.355
– Густина 168,5 на km²
Површина 21.431,6 km²
Адмн. поделба
Провинции 6
Градови 6
Општини 137
Барангаи 4.390
Конг. дистрикти 12
Јазици Варај-Варај , Кебуански, Абакнонски

Источен Висајас или Регион VIII е регион на филипините кој е сместен на архипелагот Висајас. Содржи 6 провинции и главен град е Таклобан Сити.

Провинции[уреди | уреди извор]

Провинција Главен град Население
(2000)
Површина
(km²)
Густина
(на km²)
Ph seal biliran.png Билиран Навал 140.274 555,4 252,6
Источен Самар Боронган 375.822 4.339,6 86,6
Ph seal leyte.png Лејте Таклобан 1.592.336 5.712,8 278,7
Ph seal northern samar.png Северен Самар Катарман 500.639 3.498,0 143,1
Ph seal samar.png Самар Катбалоган 641.124 5.591,0 114,7
Ph seal southern leyte.png Јужен Лејте Маасин 360.160 1.734,8 207,6

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Политичка карта на Источен Висајас


Региони на Филипините
Лузон : I : Илокос · II : Кагајанска Долина · III : Централен Лузон · IV-A : КАЛАБАРЗОН · IV-B : МИМАРОПА · V : Бикол · Кордилјера · Метро Манила
Висаи : VI : Западни Висаи · VII : Централни Висаи · VIII : Источни Висаи
Минданао : IX : Полуостров Замбоанга · X : Северен Минданао · XI : Давао · XII : СОККСКСАРХЕН · XIII : Карага · АРММ
Flag of the Philippines.svg Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгвет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гуимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигвин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Компостела Вале · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Еција · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сигијор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
тeритории
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли