Сарангани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сарангани
Провинцискиот грб на Сарангани
Провинцискиот грб на Сарангани
Мапа на Филипините со факти за Сарангани highlighted
Мапа на Филипините со факти за Сарангани
Регион SOCCSKSARGEN (Регион XII)
Главен град Алабел
Дивизии  
 - Високо урбанизирани градови 0
 - Составни градови 0
 - Општини 7
 - Барангај 140
 - Конгресионални дистрикти 1
Население 58-ма
 - Вкупно (2000) 410.622
 - Густина 138/km² (23-та најмала)
Површина 47-ма
 - Вкупно 2.980,0 km²
Основана 10 март 1917
Јазици себуански
Гувернер Мигел Домингез

Сарангани е покраина на Филипините која е сместена во SOCCSKSARGEN регионот на Минданао. Главен град е Алабел. покраината граничи со Јужен Котабато на север и јужен Давао на исток. На југ излегува на Целебеско Море.

Екомомија[уреди | уреди извор]

Географија[уреди | уреди извор]

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Сарангани е поделен на 7 општини.

Историја[уреди | уреди извор]

Во 1942, јапонските трупи го окупираат Сарангани.

Во 1945, со помош на американската војска, филипинската герила ја ослободува покраината.

До 1992 Сарангани беше дел од Јужен Котабато. И на 16 март 1992 со декретот на парламентот Сарангани станува самостојна покраина на Филипините.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Flag of the Philippines.svg Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Долина Компостела · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Есиха · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сикихор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
тeритории
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли


Координати: 5°52′N, 125°17′E