Источен Самар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
За други значења, види Самар (појаснување).
Источен Самар
[[Image:|140px|Провинцискиот грб на Источен Самар]]
Провинцискиот грб на Источен Самар
Мапа на Филипините со факти за Источен Самар highlighted
Мапа на Филипините со факти за Источен Самар
Регион Источен Висајас (Регион VIII)
Главен град Боронган
Дивизии  
 - Високо урбанизирани градови 0
 - Составни градови 1
 - Општини 22
 - Барангај 597
 - Конгресионални дистрикти 1
Население 20-та најмала
 - Вкупно (2000) 375.822
 - Густина 87/km² (13-та)
Површина 28-ма
 - Вкупно 4.339,6 km²
Основана 19 јуни, 1965
Јазици Варај-Варај
Гувернер Бен Евардоне (Lakas-CMD)

Источен Самар е провинција на Филипините сместена во Источен Висајас регионот. Главен град е Боронган и се граничи на север со Северен Самар и на запад со Самар. На исток излегува на Филипинско Море и Лејте Заливот на југ.

Демографија[уреди | уреди извор]

провинцијата има население од 375.822 жители. Густината изнесува 87 жит на km². Основниот јазик е Варај-Варај.

Економија[уреди | уреди извор]

Провинцијата произведува Копра и извезува дрвена граѓа. локалното земјоделие произведува пченка, ориз, шеќерна трска, и др.


Административна поделба[уреди | уреди извор]

Источен Самар е поделен на 1 град (Боронган) и 22 општини.


Историја[уреди | уреди извор]

Источен Самар беше формирана од провинцијата Самар со републичкиот акт бр.. 4221 на 19 јуни, 1965.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]Flag of the Philippines.svg Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгвет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гуимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигвин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Компостела Вале · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Еција · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сигијор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
тeритории
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли


Координати: 11°40′N, 125°30′E