Западни Висаи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Западен Висајас
Регион VI
регион
Местоположба во Филипините
Местоположба во Филипините
Координати:
CountryФилипини
Островкс група{{{island_group}}}
Админ. центарИлоило Сити
Површина
 • Вкупна20,440,8 км2 (7,892,2 ми2)
Население ({{{population_as_of}}})
 • Вкупно6,211,038
 • Густина300/км2 (790/ми2)
Часовен појасPST (UTC+8)
ISO 3166PH-06
Покраини6
Градови16
Општини117
Барангаи4.050
Конг. окрузи16
ЈазициХилигајнон, Кинарај-а, Акланон

Западен Висајас, е еден од регионите на Филипините кој е номериран како Регион VI. Се наоѓа на архипелагот Висајас и главен регионален центар е Илоило Сити.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Западен Виосајас се состои од 7 покраини и 2 града.

Покраина/Град Главен град Население
(2000)
Површина
(км2)
Густина
(на км2)
Ph seal aklan.png Аклан Калибо 451.314 1.817,9 248,3
Ph seal antique.png Антике Сан Хозе 471.088 2.522,0 186,8
Ph seal capiz.png Капиз Рохаз Сити 654.156 2.633,2 248,4
Податотека:Ph seal guimaras.png Гимарас Хордан 141.450 604,7 233,9
Ph seal iloilo.png Илоило Илоило Сити 1.925.002 4.719,4 407,9
Ph seal negros occidental.png Западен Негрос Баколод Сити 2.565.723 7.926,1 323,7
Ph seal palawan.png Палаван Пуерто Принсеза 755.412 14.896,3 50,7
Ph seal negros occidental bacolod.jpg Баколод Сити 429.076 161,5 2.657,6
Iloiloseal.gif Илоило Сити 366.391 70,2 5.219,2

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Предлошка:Visayas lateral