Западни Висаи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Западен Висајас
Регион VI
Карта на Филипините со локација на Западен ВисајасРегион VI
Регионален центар Илоило Сити
Население 6.211.038
– Густина 342,6 на km²
Површина 20.440,8 km²
Адмн. поделба
Провинции 6
Градови 16
Општини 117
Барангаи 4.050
Конг. дистрикти 16
Јазици Хилигајнон, Кинарај-а, Акланон

Западен Висајас, е еден од регионите на Филипините кој е номериран како Регион VI. Се наоѓа на архипелагот Висајас и главен регионален центар е Илоило Сити.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Западен Виосајас се состои од 7 провинции и 2 града.

Провинција/Град Главен град Население
(2000)
Површина
(km²)
Густина
(на km²)
Ph seal aklan.png Аклан Калибо 451.314 1.817,9 248,3
Ph seal antique.png Антике Сан Хозе 471.088 2.522,0 186,8
21px Капиз Рохаз Сити 654.156 2.633,2 248,4
21px Гимарас Хордан 141.450 604,7 233,9
Ph seal iloilo.png Илоило Илоило Сити 1.925.002 4.719,4 407,9
Ph seal negros occidental.png Западен Негрос Баколод Сити 2.565.723 7.926,1 323,7
Ph seal palawan.png Палаван Пуерто Принсеза 755.412 14.896,3 50,7
Ph seal negros occidental bacolod.jpg Баколод Сити 429.076 161,5 2.657,6
Iloiloseal.gif Илоило Сити 366.391 70,2 5.219,2


Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Региони на Филипините
Лузон : I : Илокос · II : Кагајанска Долина · III : Централен Лузон · IV-A : КАЛАБАРЗОН · IV-B : МИМАРОПА · V : Бикол · Кордилјера · Метро Манила
Висаи : VI : Западни Висаи · VII : Централни Висаи · VIII : Источни Висаи
Минданао : IX : Полуостров Замбоанга · X : Северен Минданао · XI : Давао · XII : СОККСКСАРХЕН · XIII : Карага · АРММ

Шаблон:Visayas lateral