Антике

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Антике
Провинцискиот грб на Антике
Провинцискиот грб на Антике
Мапа на Филипините со факти за Антике highlighted
Мапа на Филипините со факти за Антике
Регион Западен Висајас (Регион VI)
Главен град Сан Хозе
Дивизии  
 - Високо урбанизирани градови 0
 - Составни градови 0
 - Општини 18
 - Барангај 590
 - Конгресионални дистрикти 1
Население 26-та
 - Вкупно (2000) 471.088
 - Густина 187/km² (46-та)
Површина 25-та
 - Вкупно 2.522,0 km²
Основана
Јазици Кинарај-a, Калујанон, Инати, Тагалог
Гувернер Салвасион З. Перез (Liberal/NPC)

Aнтике е покраина на Филипините сместена во регионот Западен Висајас. Главен град е Сан Хозе кој се наоѓа на западниот дел од островот Панај. Се граничи со Аклан, Капиз, и Илоило на исток. На запад излегува на Сулу Морето.

Демографија[уреди | уреди извор]

Населението во Антике брои 582,012 жители (2015). Населението е многунационално.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Економијата е претежно земјоделска и има повеќе рудници.

Административна политика[уреди | уреди извор]

Антике е поделен на 18 општини.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Стариот провинциски Капитол во Сан Хозе
Flag of the Philippines.svg Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Долина Компостела · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Есиха · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сикихор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
тeритории
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли


Координати: Erioll world.svg 11°14′16″N, 122°05′38″E

krj:Antique