Пангасинан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пангасинан
Провинцискиот грб на Пангасинан
Провинцискиот грб на Пангасинан
Мапа на Филипините со факти за Пангасинан highlighted
Мапа на Филипините со факти за Пангасинан
Регион Илокос (Регион I)
Главен град Лингајен
Дивизии  
 - Високоурбанизирани градови 0
 - Составни градови 4
 - Општини 44
 - Барангај 1.364
 - Конгресни окрузи 6
Население 3=та
 - Вкупно (2000) 2.434.086
 - Густина 453/km² (8-та)
Површина 15-та
 - Вкупно 5.368,2 km²
Основана 1578
Јазици Пангасинан, илокански, Болинао, тагалски, Англиски
Гувернер Амадо еспоно Јр. (Kampi)
Административна зграда во Пангасинан

Пангасинан е покраина на Филипините. Сместена е во регионот Илокос во централниот дел на островот Лусон и главен град е Лингајен.

Потекло на поимот[уреди | уреди извор]

Името Пангасинан значи "земја на солта" или "место каде што се прави солта"; и доаѓа од зборот asin, што значи "сол" на Пангасинански јазик.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Пангасинан е поделена на 44 општини, 4 град и 1.364 барангаи.

Градови[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Извозот на Пангасинан изнесува 5,5 милиони долари. Таа е најголемиот производител на сол на Филипините.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Sunny white beach, Болинао, Пангасинан.
"Treasurers of Bolinao", Пангасинан.
Производство на сол во Дасол.

Координати: 15°55′N, 120°20′E