Региони на Филипините

Од Википедија — слободната енциклопедија
Регионите на Филипините

Филипините се поделени на 17 региони (филипински: rehiyon); кои првенствено служат за усогласување и планирање на државните служби во единиците на локална самоуправа. Највеќето државни служби ги нудат своите услуги во регионални, наместо во покраински или градски ограноци. Тие обично се сместени во регионалните центри.

Од вкупно 17 региони, 16 се обични управни регионални единици со кои раководат совети за регионален развој. Покрај тоа, Националниот Престолнински Округ (Метро Манила), има и метрополска управа. Само автономниот регион Бангсаморо во сместен во Муслимански Минданао има сопствена влада и парламент со свои овластувања и должности ополномоштена од државниот конгрес.

Историја[уреди | уреди извор]

Регионите се воведени на 24 септември 1972 г. кога покраините се распределени во единаесет региони со указ на претседателот Фердинанд Маркос.[1] Оттогаш наваму се создадени уште региони, а некои покраини се префрлени од еден регион во друг.

Региони[уреди | уреди извор]

Место Регион
(ознака)
ФСГК[2] Островска
група
Седиште Составни единици Површина
(км2)[б 1]
Население
(2020)[6]
Густина
(жит/км2)
Map of the Philippines highlighting the National Capital Region Национален Престолнински
(NCR)
13 Лусон Манила 619,57 13.484.462
(&10.000.000.000.001.242.000.00012,41%)
20.784
Map of the Philippines highlighting the Cordillera Region Кордиљера
(CAR)
14 Лусон Багио 19.422,03 1.791.121
(&10.000.000.000.000.166.000.0001,65%)
89
Map of the Philippines highlighting the Ilocos Region Илокос
(Регион I)
01 Лусон Сан Фернандо 13.012,60 5.292.297
(&10.000.000.000.000.487.000.0004,87%)
386
Map of the Philippines highlighting Cagayan Valley Кагајанска Долина
(Регион II)
02 Лусон Тугегарао 28.228,83 3.679.748
(&10.000.000.000.000.340.000.0003,39%)
122
Map of the Philippines highlighting Central Luzon Централен Лусон
(Регион III)
03 Лусон Сан Фернандо 22.014,63 12.387.811
(&10.000.000.000.001.140.000.00011,40%)
510
Map of the Philippines highlighting Calabarzon Калабарсон
(Регион IV-A)
04 Лусон Каламба 16.873,31 16.139.770
(&10.000.000.000.001.485.000.00014,85%)
854
Map of the Philippines highlighting Mimaropa Југозападен Тагалски
(Мимаропа)[б 4]
17 Лусон Калапан 29.620,90 3.212.287
(&10.000.000.000.000.296.000.0002,96%)
100
Map of the Philippines highlighting the Bicol Region Бикол
(Регион V)
05 Лусон Легаспи 18.155,82 6.067.290
(&10.000.000.000.000.558.000.0005,58%)
319
Map of the Philippines highlighting Western Visayas Западни Висаи
(Регион VI)
06 Висајски О-ви Илоило 20.794,18 7.935.531
(&10.000.000.000.000.730.000.0007,30%)
362
Map of the Philippines highlighting Central Visayas Централни Висаи
(Регион VII)
07 Висајски О-ви Себу 15.487,69 8.046.285
(&10.000.000.000.000.740.000.0007,40%)
478
Map of the Philippines highlighting Eastern Visayas Источни Висаи
(Регион VIII)
08 Висајски О-ви Таклобан 23.251,10 4.531.512
(&10.000.000.000.000.417.000.0004,17%)
191
Map of the Philippines highlighting Zamboanga Peninsula Полуостров Самбоанга
(Регион IX)
09 Минданао Пагадијан 17.056,73 3.862.588
(&10.000.000.000.000.354.000.0003,55%)
213
Map of the Philippines highlighting Northern Mindanao Северен Минданао
(Регион X)
10 Минданао Кагајан де Оро 20.496,02 5.007.798
(&10.000.000.000.000.461.000.0004,61%)
229
Map of the Philippines highlighting the Davao Region Давао
(Регион XI)
11 Минданао Давао 20.357,42 5.223.802
(&10.000.000.000.000.480.000.0004,81%)
245
Map of the Philippines highlighting Soccsksargen Сокксксарген
(Регион XII)
12 Минданао Коронадал 22.513,30 4.351.773
(&10.000.000.000.000.040.000.0004,0%)
202
Map of the Philippines highlighting Caraga Карага
(Регион XIII)
16 Минданао Бутуан 21.478,35 2.795.340
(&10.000.000.000.000.258.000.0002,57%)
121
Map of the Philippines highlighting the Bangsamoro Autonomous Region in Muslim Mindanao Бангсаморо
(BARMM)[б 7]
19 Минданао Котабато 12.535,79 4.938.539
(&10.000.000.000.000.453.000.0004,54%)
302
Белешки
 1. Копнената површина на секој регион е збир од површините на сите негови покраини и независни градови.[3][4][5]
 2. 2,00 2,01 2,02 2,03 2,04 2,05 2,06 2,07 2,08 2,09 2,10 2,11 2,12 2,13 2,14 2,15 2,16 Високоурбанизиран град, независен од ниедна покраина.
 3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 Независен составен град, вон јурисдикција на било која покраинска управа.
 4. До 2016 г. нарекуван Регион IV-B.
 5. Составен град, дел од покраината Басилан, но чии регионални служби се наоѓаат во Регионот IX.
 6. 6,0 6,1 Покраината Котабато, која е дел од регионот Сокксксарген, има 63 барангаи вклучени во Бангсаморо.
 7. Со референдум од февруари 2019 г., Автономниот Регион во Муслимански Минданао (ARMM) е заменет со Автономниот Регион Бангсаморо во Муслимански Минданао (BARMM), притоа префрлајќи му ги неговите покраини и околните заедници кои се изјасниле за приклучување.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Integrated Reorganization Plan: Reorganization of the Executive Branch of the National Government. Presidential Commission on Reorganization. 1972. стр. 12–13.
 2. „Provincial Summary Number of Provinces, Cities, Municipalities and Barangays, by Region“. Philippine Statistics Authority. 30 септември 2023. Посетено на 26 октомври 2023.
 3. „PSGC Interactive; List of Provinces“. Philippine Statistics Authority. Архивирано од изворникот на 2016-09-12. Посетено на 3 април 2016.
 4. „PSGC Interactive; List of Cities“. Philippine Statistics Authority. Посетено на 7 април 2016.
 5. For provinces in the ARMM: „Bangsamoro Development Plan Integrative Report, Chapter 10“ (PDF). Bangsamoro Development Agency. 2015. Посетено на 31 мај 2016.
 6. „Household Population, Number of Households, and Average Household Size of the Philippines (2020 Census of Population and Housing)“. Philippine Statistics Authority. 24 мај 2022. Посетено на 24 мај 2022.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]