Северен Камаринес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Северен Камаринес
Провинцискиот грб на Северен Камаринес
Провинцискиот грб на Северен Камаринес
Мапа на Филипините со факти за Северен Камаринес highlighted
Мапа на Филипините со факти за Северен Камаринес
Регион Бикол Регион (Регион V)
Главен град Дает
Дивизии  
 - Високо урбанизирани градови 0
 - Составни градови 0
 - Општини 12
 - Барангај 282
 - Конгресионални дистрикти 1
Население 25-та најмала
 - Вкупно (2000) 458.840
 - Густина 217/km² (37-ма)
Површина 21-ва најмала
 - Вкупно 2.112,5 km²
Основана
Јазици Бикол, Тагалог
Гувернер Хесус Типоко Јр. (Lakas-CMD)

Северен Камаринес е провинција на Филипините која е сместена во Бикол Регионот на островот Лузон. Главен град е Дает и граничи со провинциитр Кезон на запад и Јужен Камаринес на југ.

Демографија[уреди | уреди извор]

Северен Камаринес има население од 458.840 жители. Јазикот Бикол е најзборуван заедно со Тагалог и Англискиот.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Најголема економија во провинцијата се смета рачната изработка на златен накит, подароци, играчки, домашни украси, потоа производството на ананас и кокос.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Северен Камаринес е поделен на 12 општини.

Град/Општина Бр. на
Барангаи
Површина
([[км2]])
Население
(2000)
Басуд 29
33.885
Капалонга 26
26.577
Дает (Главен град) 25
80.632
Хозе Панганибан 28
46.064
Лабо (најголема општина) 52 648,84 81.388
Мерседес 26
41.713
Паракале 27
42.453
Сан Лоренцо Руиз 12
11.678
Сан Висенте 9
8.984
Санта Елена 19
26.064
Талисај 15 8.342 21.509
Винзонс 19
37.893

Инфраструктура[уреди | уреди извор]

Провинцијата има големо меѓународно пристаниште сместено во барангајот Осмења, 13 риболовни пристаништа со пазари и еден аеродром.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Flag of the Philippines.svg Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Долина Компостела · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Есиха · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сикихор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
тeритории
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли


Координати: 14°10′N, 122°45′E