Општини на Филипините

Од Википедија — слободната енциклопедија
Општини на Филипините
Општини на Филипините (со бело)
Категоријапаланка (управна единица)
МестоФилипини
Број1.488 (2019)
Можен статусопштини од I до VI класа
НаселенијаНајмалку: 193 (Калајаан)
Највеќе: 443.954 (Родригес)
ПовршиниНајмала: 1.66 км2 (Патерос)
Најголема: 2.188,8 км2 (Саблајан)
Подединицибарангаи

Општината (тагалски: bayan; хилигајнонски: banwa; себуански: lungsod; пангасинански: baley; капампангански: balen/balayan; централнобиколски: banwaan; варајски: bungto; илокански: ili) — локалноуправна единица на Филипините. Општините се нарекуваат и паланки (букв. превод од bayan). Се разликуваат од градовите најмногу по посебниот систем на управување. Во 2019 во земјата имало 1.488 општини.

Класификација[уреди | уреди извор]

Општините се класифицираат според вкупните годишни приходи во последните четири календарски години:[1][2]

Класа Прос. год. приход ()
I барем 55.000.000
II 45.000.000 – 55.000.000
III 35.000.000 – 45.000.000
IV 25.000.000 – 35.000.000
V 15.000.000 – 25.000.000
VI под 15.000.000

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. NSCB 2008.
  2. NSCB 2001.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]