Јужен Лејте

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Оваа статија е за провинцијата Јужен Лејте. За други значења, видете Лејте (појаснување).

Јужен Лејте
Провинцискиот грб на Јужен Лејте
Провинцискиот грб на Јужен Лејте
Мапа на Филипините со факти за Јужен Лејте highlighted
Мапа на Филипините со факти за Јужен Лејте
Регион Источен Висајас (Регион VIII)
Главен град Маасин
Дивизии  
 - Високо урбанизирани градови 0
 - Составни градови 1
 - Општини 18
 - Барангај 500
 - Конгресионални дистрикти 1
Население 18-та најмала
 - Вкупно (2000) 360.160
 - Густина 208/km² (42-ра)
Површина 16-та најмала
 - Вкупно 1.734,8 km²
Основана 22 мај, 1959
Јазици себуански и бохолски
Гувернер Дамјан Меркадо (Lakas-CMD)


Јужен Лејте е провинција на Филипините која се наоѓа во Источен Висајас Регионот. Главен град е Маасин.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според последниот попис во 2015 година Во Јужен Лејте живеат 421.750 жители од кои најбројни се Себуанците и Бохолците.

Религија[уреди | уреди извор]

Една од најјужните општини на оваа провинција се смета дека е лулка на христијанството на Филипините, бидејќи на 28 март, 1521 тука поминува морепловецот Фердинанд Магелан и некои жители биле покрстени. Сега скоро целото месно население е христијанско.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Јужен Лејте е поделен на 16 општини, 1 град и 349 барангаи.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Старата градска катедрала во Маасин
Зелена трева ги поктива планините во Ј. Лејте
Пејсаж на Јужен Лејте
Синоточкестата плочеста риба, дел од големиот ендемски свет
Flag of the Philippines.svg Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Долина Компостела · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Есиха · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сикихор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
тeритории
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли


Координати: 10°20′N, 125°05′E