Источен Мисамис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Источен Мисамис
Провинцискиот грб на Источен Мисамис
Провинцискиот грб на Источен Мисамис
Мапа на Филипините со факти за Источен Мисамис highlighted
Мапа на Филипините со факти за Источен Мисамис
Регион Северен Минданао (Регион X)
Главен град Кагајн де Оро Сити
Дивизии  
 - Високо урбанизирани градови 1
 - Составни градови 2
 - Општини 23
 - Барангај 502
 - Конгресионални дистрикти 2
Население 19-та
 - Вкупно (2000) 1.126.215
 - Густина 315/km² (17-та)
Површина 36-та
 - Вкупно 3.570,0 km²
Основана
Јазици Кебуано
Гувернер Оскар Морено (Lakas-CMD/PaDayon Pilipino)


Источен Мисамис е провинција на Филипините која е сместена во Северен Минданао Регионот на островот Минданао. Главен град е Кагајан де Оро Сити. провинцијата се граничи со Северен Ланао и Букиднон на југ, Северен Агусан и Јужен Агусан на исток, и на север излегува на Бохолско Море.

Економија[уреди | уреди извор]

За разлика од другите филипински провинции, Источен Мисамис е високо развиена провинција во поглед на индустријата (челична, хемиска, метална, дрвна, идр.)и има голем број не економски зони. На 10 јануари 2008 треба да отпочне со изградба големото бродоградилиште кое е корејска инвестиција и кошта околу 2 милијарди $.


Административна поделба[уреди | уреди извор]

Источен Мисамис е поделен на 23 општини и 3 града.

Градови[уреди | уреди извор]


Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Flag of the Philippines.svg Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгвет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гуимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигвин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Компостела Вале · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Еција · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сигијор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
тeритории
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли


Координати: 8°45′N, 125°00′E