Тави-Тави

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тави-Тави
[[Image:|140px|Провинцискиот грб на Тави-Тави]]
Провинцискиот грб на Тави-Тави
Мапа на Филипините со факти за Тави-Тави highlighted
Мапа на Филипините со факти за Тави-Тави
Регион АМРМ
Главен град Бонгао
Дивизии  
 - Високо урбанизирани градови 0
 - Составни градови 0
 - Општини 10
 - Барангај 203
 - Конгресионални дистрикти 1
Население 17-та најмала
 - Вкупно (2000) 322.317
 - Густина 296/km² (21-ва)
Површина 7-ма најмала
 - Вкупно 1.087,4 km²
Основана 1972
Јазици сулски, синамски, бангвингвински
Гувернер Садикул Сахали
Поглед кон островот Пангван

Тави-Тави е островска покраина на Филипините сместена во Автономниот Муслимански Регион Минданао (АМРМ). Главен град е Бонгао. Покраината се наоѓа во Сулското Море и лежи североисточно од покраината Сулско Море и западно од малезиската покраина Сабах.

Демографија[уреди | уреди извор]

Најголемиот дел од населението е дел од народот Сама кој го има во повеќе подвидови и племиња.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Земјоделието и рибарството се главните стопански гранки на покраината. Во последно време забележителни сè поголеми инвестиции со кои се индустријализира покраината.

Географија[уреди | уреди извор]

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Тави-Тави е поделен на 11 општини.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Долина Компостела · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Есиха · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сикихор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
територии
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли


Координати: 5°10′N, 120°15′E