Билиран

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Ова е страница за провинција. За општината видете Билиран, Билиран. За островот видете Билиран Остров.
Билиран
Провинцискиот грб на Билиран
Провинцискиот грб на Билиран
Мапа на Филипините со факти за Билиран highlighted
Мапа на Филипините со факти за Билиран
Регион Источен Висајас Регион (Регион VIII)
Главен град Навал
Дивизии  
 - Високо урбанизирани градови 0
 - Составни градови 0
 - Општини 8
 - Барангај 132
 - Конгресионални дистрикти 1
Население 5-та
 - Вкупно (2000) 140.274
 - Густина 253/km² (260та)
Површина 40-та
 - Вкупно 555,4 km²
Основана 11 мај, 1992
Јазици Кебуано, Варај-Варај, Тагалог, Англиски
Гувернер Rogelio J. Espina


Билиран е една од најмалите провинција на Филипините и е сместена во регионот Источен Висајас . Таа е остров провинција и се наоѓа на само неколку километри северно од островот Лејте. Главен град е Навал и до 1992 таа беше дел од провинцијата Лејте.


Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот во мај 2000, Билиран имаше вкупно население од 140,274 жители, кои живеат во 27.907 домаќинства со просек од 5,02 жители по домаќинство.

Јазици[уреди | уреди извор]

Жителите на Билиран претежно зборуваат на Кебуано и Варај-Варај јазикот. Кебуано го зборуваат 57,79% од населението и најмногу во западниот дел на островот,додека Варај-Варај јазикот го зборуваат 40,80% од населението и тоа претежно во источните краеви. Поголемиот дел исто така зборува и разбира Тагалог и Англиски.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Билиран е поделена на 8 општини. Има 132 барангаи.

Економија[уреди | уреди извор]

Економијата на Бириран е базирана пред се на рибарството. Повеќето од градовите како Навал и Билиран, имаат одлични пристаништа.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Слика снимена од Спејс Шатл на 12 април 1993


Flag of the Philippines.svg Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгвет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гуимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигвин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Компостела Вале · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Еција · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сигијор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
тeритории
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли


Координати: 11°29′N, 124°29′E