Букиднон

Координати: 6°34′50″N 122°02′16″E / 6.58056° СГШ; 122.03778° ИГД / 6.58056; 122.03778
Од Википедија — слободната енциклопедија
Букиднон
Провинцискиот грб на Букиднон
Провинцискиот грб на Букиднон
Мапа на Филипините со факти за Букиднон highlighted
Мапа на Филипините со факти за Букиднон
Регион Северен Минданао (Регион X)
Главен град Малајбалај
Дивизии  
 - Високоурбанизирани градови 0
 - Составни градови 2
 - Општини 20
 - Барангај 464
 - Конгресни окрузи 3
Население 24-та
 - Вкупно (2000) 1.060.265
 - Густина 128/km² (22-ра)
Површина 6-та
 - Вкупно 8.293,8 km²
Основана 10 март, 1917
Јазици себуански, хилигајнонски, буникид
Гувернер Хосе Марија Р. Зубири(Lakas-CMD/Team Unity)


Букиднон (себуански: Probinsiya sa Bukidnon; тагалски: Lalawigan ng Bukidnon) — покраина на Филипините сместена во регионот Северен Минданао. Главен град е Малајбалај. Се граничи почнувајќи од север кон запад со Источен Мисамис, Јужен Агусан, Северен Давао, Котабато, Јужен Ланао, и Северен Ланао.

Географија[уреди | уреди извор]

Букидон е покраина која не излегува на море и е емстена во северно-централниот дел на островот Минданао. Сместен е помеѓу паралелите 7°25' и 8°38' северна географска ширина и 124°03' и 125°16' источна географска должина.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Букиднон е претежно земјоделска земја. Најмногу се произведува ориз, пченка, шеќер, кафе, каучук, ананас, домати, цвеќиња, и сл. Голем производител е исто и на живина, свињи и говеда.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Букиднон е поделена на 20 општини и 2 града.

Капитолот во главниот град, Малајбалај

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Паркот Kaamulan Park во Малајбалај
Водопад во планинскиот венец Калатунган

6°34′50″N 122°02′16″E / 6.58056° СГШ; 122.03778° ИГД / 6.58056; 122.03778