Аурора (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Аурора
Провинцискиот грб на Аурора
Провинцискиот грб на Аурора
Мапа на Филипините со факти за Аурора highlighted
Мапа на Филипините со факти за Аурора
Регион Централен Лусон (Регион III)
Главен град Балер
Дивизии  
 - Високоурбанизирани градови 0
 - Составни градови 0
 - Општини 8
 - Барангај 151
 - Конгресни окрузи 1
Население 10-та
 - Вкупно (2000) 173.797
 - Густина 54/km² (5-та)
Површина 40-та
 - Вкупно 3.239,5 km²
Основана 1951
Јазици тагалски, илокански
Гувернер Белафлор Ангара-Кастило (LDP)
Стана независна покраина на 2 ноември, 1979

Аурорае покраина на Филипините која е сместена во регинот Централен Лусон. Главен град е Балер и се граничи, од југ кон запад со Кесон, Булакан, Нова Есиха, Нова Вискаја, Кирино, и Исабела. На исток излегува на Филипинското Море.

Народ и култура[уреди | уреди извор]

Мнозинството од населението на Аурора се Христијани, воглавно Тагалски во општините јужно од главниот град Балер, и Илокани во општините северно од него.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Географија[уреди | уреди извор]

Географски гледано целата покраина е всушност една голена плажа, односно преку целата должина се протега по брегот на Филипинското Море.

Административна политика[уреди | уреди извор]

Аурора е поделена на 8 општини.

Историја[уреди | уреди извор]

Аурора порано беше подпокраина на покраината Кесон, која се нарекувала Тајабас.

НАдворешни врски[уреди | уреди извор]

Плажа во близина на главнио град Балер

Координати: 15°53′15″N, 121°32′50″E