Висајски Острови

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Висајски Острови
Изворно име: Kabisay'an
Карта на Филипините; Централниот дел ги покажува Висајските Острови
Географија
Местоположба Југоисточна Азија
Архипелаг Филипини
Поважни острови Бохол, Кебу, Лејте, Масбате, Негрос, Панај, Самар
Површина 58.295 km
Макс. надм. височ. 2.435 m
Највисока точка Канлаон
Земја
Philippines
Региони Централен, Источен и Западен Висајас
Најголем град Метро Кебу
Демографија
Население 17,3 милиони (2005)
Густина 297
Народности Висајци (Акланонци, Бохоланци, Калујанонци, Капизнонци, Кебуанци, Ескајани, Хилигајнонци, Карај-а, Масбатењонци, Пороханонци, Ромбломанонци, Вараи), Ати

Висајските Острови или Висаи (висајски: Kabisay-an) е една од трите островски групи на Филипините, заедно со Лузон и Минданао. Се состои од нeколку острови во Висајското Море. Висаите се татковина на Висајците.

Види исто така[уреди | уреди извор]

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Карта на Висајските Острови со регионите

.

  Централен Висајас
  Источен Висајас
  Западен Висајас
Региони на Филипините
Лузон : I : Илокос · II : Кагајанска Долина · III : Централен Лузон · IV-A : КАЛАБАРЗОН · IV-B : МИМАРОПА · V : Бикол · Кордилјера · Метро Манила
Висаи : VI : Западни Висаи · VII : Централни Висаи · VIII : Источни Висаи
Минданао : IX : Полуостров Замбоанга · X : Северен Минданао · XI : Давао · XII : СОККСКСАРХЕН · XIII : Карага · АРММ

Координати: 11°00′N, 123°30′E