Метро Манила

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Метро Манила
Карта на Филипините со локација на Метро Манила
Регионален центар Манила
Население 11.099.800 (2007)
– Густина 17.453 на km²
Површина 636 km²
Адмн. поделба
Провинции
Градови 16
Општини 1
Барангаи 1694
Конг. дистрикти 27
Јазици Филипински, Англиски, други

Метро Манила (филипински: Kalakhang Maynila) или Регион на главниот град (NCR) (филипински: Pambansang Punong Rehiyon) е метрополитенска област на лавниот град на Филипините, Манила. Во Азија е втор по населеност. На Филипините постојат уште 2 метро области и тоа Метро Кебу и Метро Давао.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Метро Манила е поделен на 16 града, 1 општина и 1.694 барангаи.

Локална владина единка Население
(2000 попис)
Површина
(km²)
Густина
(на km²)
Наталитет БНП
Per capita
Год. на влез
Ph seal ncr caloocan.png Калукан 1.177.604 53,33 22.081 ,97 $8.986 1962
Ph seal ncr laspinas.png Лас Пињас 528.011 41,54 12.710 1,04 $7.978 1997
Макати 444.867 27,36 16.260 -,12 $21.259 1995
Ph seal ncr malabon.png Малабон 338.,855 15,76 21.501 1,13 $3.634 2001
Ph seal ncr mandaluyong.png Мандалујонг 278.474 11,26 24.731 -,09 $17.258 1994
Ph seal ncr manila.png Манила 1.581.082 38,55 41.014 -,06 $7.867 1574
Ph seal ncr marikina.png Марикина 391.170 33,97 11.515 ,98 $9.786 1996
Ph seal ncr muntinlupa.png Мунтинлупа 379.310 46,70 8.122 1,14 $11.215 1995
Ph seal ncr navotas.png Навотас 230.403 10,77 21.393 1,23 $4.276 2007
Ph seal ncr paranaque.png Парањаке 449.811 47,69 9.432 ,99 $8.241 1998
Ph seal ncr pasay.png Пасај Сити 354.908 19,00 18.679 1,43 $5.931 1947
Ph seal ncr pasig.png Пасиг Сити 505.058 31,00 16.292 1,32 $10.258 1995
Ph seal ncr pateros.png Парерос 57.407 2,10 27.337 1,46 $2.978 Not a city
Ph seal ncr quezoncity.png Кезон Сити 2.173.831 161,12 13.492 ,78 $9.672 1939
Ph seal ncr sanjuan.png Сан Хуан 117.680 5,94 19.811 ,78 $13.253 2007
Ph seal ncr taguig.png Тагвиг 467.375 47,88 9.761 1,09 $10.078 2004
Ph seal ncr valenzuela.png Валенсуела 485.433 44,58 10.889 1,23 $6.231 1998

Економија[уреди | уреди извор]

Панорама на Ортигас центарот на Манила

Метро Манила е финансиски. комерцијален и индустриски центар на Филипините. Тука се остваруваат 32% од вкупниот филипински национален бруто производ, односно околу 40 милијарди $ во 2007. Тука се и две третини ос вкупните банкарски депозити. Неофицијално Метро Манила е поделена и на Бизнис дистрикти.


Види исто така[уреди | уреди извор]


Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Региони на Филипините
Лузон : I : Илокос · II : Кагајанска Долина · III : Централен Лузон · IV-A : КАЛАБАРЗОН · IV-B : МИМАРОПА · V : Бикол · Кордилјера · Метро Манила
Висаи : VI : Западни Висаи · VII : Централни Висаи · VIII : Источни Висаи
Минданао : IX : Полуостров Замбоанга · X : Северен Минданао · XI : Давао · XII : СОККСКСАРХЕН · XIII : Карага · АРММ


Координати: 14°35′N, 121°00′E