Кордиљера (регион)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кордилера
Регион
регион
Местоположба во Филипините
Местоположба во Филипините
Координати:
CountryФилипини
Островкс група{{{island_group}}}
Админ. центарБангвио Сити
Површина
 • Вкупна18,294 км2 (7,063 ми2)
Население ({{{population_as_of}}})
 • Вкупно1,365,220
 • Густина75/км2 (190/ми2)
Часовен појасPST (UTC+8)
ISO 3166PH-15
Покраини6
Градови2
Општини75
Барангаи1176
Конг. окрузи7
ЈазициИлокано, Калинга, Канканаеј, Ифугао, Итнег, Иснег, Пангасиненсе, други

Кордилера (CAR) е еден од 17-те региони на Филипините и е сместен на островот Лузон. Главен град е Багвио Сити.

Економија[уреди | уреди извор]

Кордилера Регионот е голем филипински резервоар на руди и минерали. Има огромни количества на злато, бакар, сребро, цинк и неметали како песок, сулфур и др.

Туризам[уреди | уреди извор]

Најголема туристичка атракција се Оризовите полиња во Банауе во покраината Ифугао. постојат и многу пештери, тунели и национални паркови. Поради тоа што регионот не излегува на море, покраините масовен туризам.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Коордилера регионот е поделен на 6 покраини и 1 град.

Покраина Главен град Население
(2000)
Површина
(км2)
Густина
(на км2)
Абра Бангует 209.491 3.975,6 52,7
Ph seal apayao.png Апајао Кабугао 97.129 3.927,9 24,7
Бенгет Ла Тринидад 330.129 2.599,4 127,0
Ph seal ifugao.png Ифугао Лагаве 161.623 2.517,8 64,2
Ph seal kalinga.png Калинга Табук 174.023 3.119,7 55,8
Ph seal mountain province.png Планинска покраина Бонток 140.439 2.097,3 67,0
Бангвио Сити 252.386 57,5 4.839,3

Надворешни врски[уреди | уреди извор]