Карага

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Регион XIII
Карага
регион
Местоположба во Филипините
Местоположба во Филипините
Координати:
Country Филипини
Островкс група {{{island_group}}}
Админ. центар Бутуан Сити
Површина
 • Вкупна 18,847.7 km2 (7,277.1 sq mi)
Население ({{{population_as_of}}})
 • Вкупно 2,803,805
 • Густина 150/km2 (390/sq mi)
Часовен појас PST (UTC+8)
ISO 3166 PH-13
Покраини 5
Градови 3
Општини 70
Барангаи 1.310
Конг. окрузи 7
Јазици суригајски, себуански, бутуански, манопски и др.


Карага е административен регион на Филипините, кој е лоциран на североисточниот дел од островот Минданао. Карага е најновиот филипински регион и исто така се нарекува и Регион XIII. Бутуан Сити е регионалниот центар.


Административна поделба[уреди | уреди извор]

Карага е поделена на 5 провинции и Бутуан Сити.

Провинција/Град Главен град Население
(2000)
Површина
(km²)
Густина
(per km²)
Северен Агусан Кабадбаран 285.570 1.773,2 161,0
Јужен Агусан Просперидад 559.294 8.966,0 62,4
Динагат Сан Хозе 802,1
Северен Суригао Суригао 481.416 1.936,9 175,8
Јужен Суригао Тандаг 501.808 4.552,2 110,2
Бутуан Сити 267,279 817.3 327.0


Надворешни врски[уреди | уреди извор]

политичка карта на Карага

Координати: 8°55′N, 125°30′E