Северен Суригао

Од Википедија — слободната енциклопедија
Северен Суригао
Провинцискиот грб на Северен Суригао
Провинцискиот грб на Северен Суригао
Мапа на Филипините со факти за Северен Суригао highlighted
Мапа на Филипините со факти за Северен Суригао
Регион Карага (Регион XIII)
Главен град Суригао
Дивизии  
 - Високоурбанизирани градови 0
 - Составни градови 1
 - Општини 20
 - Барангај 335
 - Конгресни окрузи 2
Население 27-ма најмала
 - Вкупно (2000) 374,465
 - Густина 193,3/km² (47-ма)
Површина 48-ма
 - Вкупно 1.936,9 km²
Основана
Јазици себуански (суригајски)
Гувернер Роберт Аце С. Барбез (Lakas-CMD)
Административна зграда во Северен Суригао

Северен Суригао е покраина на Филипините која е сместена во регионот Карага во Минданао. Главен град е Суригао. Покраината е составена од неколку острови и граничи со Северен Агусан, и Јужен Суригао на југ.

Демографија[уреди | уреди извор]

Мнозинството од населението е со австронезиско потекло, но има и мигранти како Кинези, Јапонци и Арапи.

95% од населението зборува суригајски јазик, но со големи влијанија на себуанскиот и бохолскиот. Поголемиот дел од населението зборува и разбира англиски.

Според пописот во 2015 во Султан Кударат живееле точно 485.088 жители.

Доминантна религија е римо-католицизмот.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Северен Суригао е поделен на 20 општини и 1 град.

Град[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Северен Суригао се претставува како престолнина на сурфањето

Координати: 9°40′N, 125°38′E