Капис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Капис
Провинцискиот грб на Капис
Провинцискиот грб на Капис
Мапа на Филипините со факти за Капис highlighted
Мапа на Филипините со факти за Капис
Регион Западни Висаи (Регион VI)
Главен град Рохас
Дивизии  
 - Високоурбанизирани градови 0
 - Составни градови 1
 - Општини 16
 - Барангај 473
 - Конгресни окрузи 2
Население 36-та
 - Вкупно (2000) 654.156
 - Густина 248/km² (28-ма)
Површина 30-та најмала
 - Вкупно 2.633,2 km²
Основана
Јазици капизонски, хилигајнонски
Гувернер Виктор Тангко (Liberal)
Црква во Панај

Капис е покраина на Филипините која е сместена во регионот Западни Висаи. Главен град е Рохас и е сместена во североисточниот дел на островот Панај. Се граничи со Аклан и Антике на запад, и Илоило на југ. Капис излегува на Сибујанско Море на север.

Народ[уреди | уреди извор]

Во Капис живеат нешто повеќе од 650.000 жители од кои најдоминантни се Негритосите или познати како Ати има и Индонезијци кои во минатото се доселиле тука.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Носејќи ги името „Престолнина на морската храна на Филипините“, Капис има 80 km брег и голем број на рибарски пристаништа. Главен заштитен знак на покраината е одгледувањето на школки кои произведуваат специфични бисери, кои се ендемиски.

постојат 4 големи телекомуникациски претпријатија, 33 банкарски институции и 116 посредувачки и производствени компании.

Има и големи наоди на руда како што се варовник, злато и железо.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Капис е поделен на 473 барангаи, 16 општини и 1 град - Рохас.

Химна[уреди | уреди извор]

Официјалната химна се вика, "O, Capiz", која го величи островот и зборува за школките и бисерите:

O, Capiz

I

O, Capiz duog nga hamili
Dunang manggad sang Diyos pinili.
Kadagatan mo kag kabukiran.
Pagatatapon imong kabuganaan.

II

Capiz matahum nga ngalan.
Sa tagipusuon ikaw mapahamtang.
Dumuluong ka, O Capizeno man ang kagayon.
Sa gihapon, nahamut-an.

Хор

O, Capiz, Capiz, bisan diin kami padulong
O, Capiz, Capiz, imo ngalan pagadal-on

III

Capiz, Probinsya nga pinasahi.
Bilidhon ang mga palanublion
Ipadayon, palig-unon, itib-ong Capiznon.
Tanan, magahugpong.

Хор

Автор: Чермејн Окбења Гвартеро Прифатена: 2007-06-23

Надворешни врски[уреди | уреди извор]