Лејте (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Оваа статија е за покраината Лејте. За други значења, видете Лејте (појаснување).
Лејте
Провинцискиот грб на Лејте
Провинцискиот грб на Лејте
Мапа на Филипините со факти за Лејте highlighted
Мапа на Филипините со факти за Лејте
Регион Источни Висаи (Регион VIII)
Главен град Таклобан
Дивизии  
 - Високоурбанизирани градови 0
 - Составни градови 3
 - Општини 41
 - Барангај 1.641
 - Конгресни окрузи 5
Население 14-та
 - Вкупно (2000) 1.592.336
 - Густина 279/km² (24-та)
Површина 12-та
 - Вкупно 5.712,8 km²
Основана 1543 и 10 март, 1917
Јазици себуански, варајски
Гувернер Карлос Џерико Петила (Lakas-CMD)
Административна зграда во Лејте

Лејте е покраина на Филипините која е сместена во регионот Источни Висаи. Главен град е Таклобан и се наоѓа на островот Лејте. Лејте се наоѓа западно од Самар, северно од Јужен Лејте и јужно од Билиран.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Економијата на Лејте во најголема мера е зависна од земјоделието. Најмногу се произведува ориз и кикирики.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Лејте е поделен на 40 општини и 3 града.

Градови[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]