Лејте (појаснување)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Лејте може да се однесува на:

Филипини[уреди | уреди извор]

Битки во Втората Цветска Војна[уреди | уреди извор]

  • Битка на Лејте, Октомври- декември 1944 американските и филипинските трупи го заземаат островот.
  • Битка на Лејте Заливот, позната како втора битка на Филипинското Море, една од најголемите битки во современата историја.