Ромблон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ромблон
Провинцискиот грб на Ромблон
Провинцискиот грб на Ромблон
Мапа на Филипините со факти за Ромблон highlighted
Мапа на Филипините со факти за Ромблон
Регион Мимаропа (Регион IV-B)
Главен град Ромблон
Дивизии  
 - Високо урбанизирани градови 0
 - Составни градови 0
 - Општини 17
 - Барангај 219
 - Конгресионални дистрикти 1
Население 16-та најмала
 - Вкупно (2000) 264.357
 - Густина 195/km² (44-та)
Површина 11-та најмала
 - Вкупно 1.355,9 km²
Основана 10 март, 1917
Јазици Ромблонманон, Аси и Онхан
Гувернер Наталио Белтран III (Lakas-CMD)

Ромблон (Erioll world.svg 12°33′06″N, 122°17′14″E ) — островска покраина на Филипините која е сместена во Мимаропа Регионот на Лузон. Главен град е истоимениот Ромблон. Ромблон се наоѓа во Сибујанско Море. Лежи јужно од Мариндуке и Кезон, источно од Миндоро, северно од Аклан, и западно од Масбате.

Народ и култура[уреди | уреди извор]

Јазици[уреди | уреди извор]

Во Ромблон се зборуваат три различни јазици во зависно од народот кој живее тука. Па има Ромбломанонски јазик, Аси и Онхан. Од недомородните јазици се зборуваат Хилигајнон, Тагалог и Англиски.

Религија[уреди | уреди извор]

Најголемиот дел од населението се христијани - 75% од кои 25% се католици, одека другите се припадници на помалите филипински протестантски цркви и други католички секти.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Сместен точно во центарот на архипелагот помеѓу Лузон, Висајас и Минданао, Ромблон има извонредни предуслови за економски развој. Тука се наоѓаат едни од најголемите пристаништа и карго аеродроми. Ромблон е голем произведувач на мермер кој е високо квалитен и му парира на италијанскиот.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Ромблон е поделен на 17 општини.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Оризови полиња на Ромблон.
Занаетчиството на Ромблон.
Заливот Ромблон
Flag of the Philippines.svg Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Долина Компостела · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Есиха · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сикихор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
територии
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли