Западен Мисамис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Западен Мисамис
Провинцискиот грб на Западен Мисамис
Провинцискиот грб на Западен Мисамис
Мапа на Филипините со факти за Западен Мисамис highlighted
Мапа на Филипините со факти за Западен Мисамис
Регион Северен Минданао (Регион X)
Главен град Ороквета Сити
Дивизии  
 - Високо урбанизирани градови 0
 - Составни градови 3
 - Општини 14
 - Барангај 490
 - Конгресионални дистрикти 2
Население 28-најмала
 - Вкупно (2000) 500.000
 - Густина 251/km² (27-ма)
Површина 19-та
 - Вкупно 1.939,3 km²
Основана 8 ноември, 1929
Јазици себуански
Гувернер Лорето Лео С. Окампос


Западен Мисамис е покраина на Филипините која се наоѓа во Северен Минданао Регионот на островот Минданао. Главен град е Ороквета Сити. Покраината се граничи со Северна Замбоанга и Јужна Замбоанга на запад и од Северен Ланао е одделен со Илиганскиот Залив.

Народ и култура[уреди | уреди извор]

Мнозинството на населението го сочинуваат доселеници од Себу и Бохол.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Западен Мисамис е поделен на 14 општини и 3 града.

Градови[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Ви 1942, Јапонските кралски трупи ја завземаат покраината.

Во 1945, филипинските одбранбени трупи успеваат да ги поразат јапонците и да го ослободат островот.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Flag of the Philippines.svg Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Долина Компостела · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Есиха · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сикихор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
тeритории
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли


Координати: 8°20′N, 123°42′E