Самар (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
За други значења, види Самар (појаснување).
Самар
Провинцискиот грб на Самар
Провинцискиот грб на Самар
Мапа на Филипините со факти за Самар highlighted
Мапа на Филипините со факти за Самар
Регион Источен Висајас (Регион VIII)
Главен град Катбалоган
Дивизии  
 - Високо урбанизирани градови 0
 - Составни градови 2
 - Општини 24
 - Барангај 951
 - Конгресионални дистрикти 2
Население 38-ма
 - Вкупно (2000) 641.124
 - Густина 115/km² (17-та најмала)
Површина 13-та
 - Вкупно 5.591,0 km²
Основана 1543
Јазици варајски
Гувернер Милагроса T. Taн (Kampi)
Катбалоган, главниот град на провинцијата

Самар, формално Западен Самар, е покраина на Филипините која е сместена во Источен Висајас Регионот. Главен град е Катбакоган. покраината е сместена во западниот дел на островот Самар и неколку острови во Самарско Море. На север се граничи со Северен Самар, а на исток со Источен Самар. Самар е поврзан со покраината Лејте преку Сан Хуанико Мостот, кој поминува над истоимениот канал.

Народ и култура[уреди | уреди извор]

Најговорен домороден јазик во покраината е самарнонскиот јазик варајскиот (кој е познат и како варајнонски, самарнонски, или самарско-лејте висајански). Но во две општини себуанскиот е автохтон.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Администртивна поделба[уреди | уреди извор]

Самар е поделен на 24 општини и 2 града.

Градови[уреди | уреди извор]

Види идто така[уреди | уреди извор]

Карта на Самар со позиција на главниот град Катбалоган
Flag of the Philippines.svg Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Долина Компостела · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Есиха · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сикихор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
територии
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли


Координати: 11°50′N, 125°00′E