Полуостров Самбоанга

Од Википедија — слободната енциклопедија
Регион IX
Самбоанга
регион
Местоположба во рамките на Филипините
Местоположба во рамките на Филипините
Координати:
ЗемјаФилипини
Островска група{{{island_group}}}
СедиштеПагадијан, Јужна Самбоанга
Површина
 • Вкупна14,810,7 км2 (5,718,4 ми2)
Население ({{{population_as_of}}})
 • Вкупно2,831,412
 • Густина190/км2 (500/ми2)
Часовен појасPST (UTC+8)
ISO 3166PH-09
Покраини3
Градови5
Општини67
Барангаи1.904
Конг. окрузи8
Јазицичавакански, себуански, субанонски и др.

Полуостров Самбоанга регион на Филипините. Номериран е како Регион IX, и се состои од 3 покраини. Главен град е Пагадијан.

Покраини[уреди | уреди извор]

Покраина/Град Главен град Население
(2000)
Површина
(км²)
Густина
(на км²)
Северна Самбоанга Диполог 823.130 6.618,0 124,4
Јужна Самбоанга Пагадијан 836.217 3.480,7 240,2
Самбоанга Сибугај Ипил 497.239 3.087,9 161,0
Самбоанга 601.794 1.483,4 405,7
Исабела 73.032 140,7 519,1

Градови[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Самбоанга е првата извозна зона на Минданао. Фармерството и рибарството се најголемите економски активности на регионот. Се произведува и ориз и пченка во големи количини, како и кафе и гума од каучук.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Политичка карта на Самбоанга

Координати: 6°34′50″N, 122°02′16″E