Самбоанга Сибугај

Од Википедија — слободната енциклопедија
Самбоанга Сибугај
[[Image:|140px|Провинцискиот грб на Самбоанга Сибугај]]
Провинцискиот грб на Самбоанга Сибугај
Мапа на Филипините со факти за Самбоанга Сибугај highlighted
Мапа на Филипините со факти за Самбоанга Сибугај
Регион Полуостров Самбоанга
Главен град Ипил
Дивизии  
 - Високоурбанизирани градови 0
 - Составни градови 0
 - Општини 16
 - Барангај 388
 - Конгресни окрузи 1
Население 29.
 - Вкупно (2000) 497.239
 - Густина 161/km² (29.)
Површина 44-та
 - Вкупно 3.087,9 km²
Основана 22 февруари, 2001
Јазици себуански, чавакански, тагалски, шпански и англиски
Гувернер Џорџ Т. Хофер
Објект во Ипил

Самбоанга Сибугајпокраина на Филипините која се наоѓа во регионот Полуостров Самбоанга на Минданао. Главен град е Ипил. Покраината се граничи со Северна Самбоанга на север, Јужна Самбоанга на исток и Самбоанга на југозапад. На југ излегува на заливот Моро.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2000 во Самбоанга Сибугај живееле 497.239 жители со густина од 161 жит/км2.

Најзборувани јазици се себуанскиот и хилигајнонскиот. Тагалскиот и англискиот се исто така говорени и доста разбрани.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Индустријата главно е заснована на производство на храна и производсво на текстил. Оваа покраина е позната по производство на восок и свеќи.

Географија[уреди | уреди извор]

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Самбоанга Сибугај е поделена на 16 општини и 389 барангаи.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 6°34′50″N, 122°02′16″E