Централни Висаи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Регион VII
Централен Висајас
регион
Местоположба во Филипините
Местоположба во Филипините
Координати:
Country Филипини
Островкс група {{{island_group}}}
Админ. центар Себу Сити
Површина
 • Вкупна 14,852 km2 (5,734 sq mi)
Население ({{{population_as_of}}})
 • Вкупно 5,706,953
 • Густина 380/km2 (1,000/sq mi)
Часовен појас PST (UTC+8)
ISO 3166 PH-07
Покраини 4
Градови 15
Општини 120
Барангаи 3.003
Конг. окрузи 15
Јазици себуански, бохолски, порохански

Централни Висаи или Регион VIIрегион на Филипините, дел од архипелагот Висаи. Административен центар е Себу Сити.

Провинции[уреди | уреди извор]

Централен Висајас има 4 провинции.

Провинција/
Град
Главен град Нас.
(2000)
Површина
(km²)
Густина
(на км²)
Ph seal bohol.png Бохол Тагбиларан Сити 1.137.268 4.117,3 276,2
Ph seal negros oriental.png Источен Негрос Думагуете Сити 1.126.061 5.402,3 208,4
Ph seal siquijor.png Сикихор Сикихор 81.598 343,5 237,5
Себу Себу Сити 2.637.316 4.808,2 548,5
Ph seal cebu lapu-lapu.png Лапу-Лапу¹ 217.019 64,22 3.379,3
Ph seal cebu mandaue.png Мандауе¹ 259.728 34,87 7.448
Ph seal cebucity.gif Себу Сити¹ 718.821 280,2 2.565,4

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Административниот центар Себу Сити
Flag of the Philippines.svg Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Долина Компостела · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Есиха · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сикихор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
тeритории
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли