Северен Минданао

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Регион X
Северен Минданао
Карта на Филипините со локација на Регион XСеверен Минданао
Регионален центар Кагајан де Оро Сити
Население 3.505.708
– Густина 207,1 на km²
Површина 16.924,9 km²
Адмн. поделба
Провинции 5
Градови 8
Општини 85
Барангаи 2.020
Конг. дистрикти 11
Јазици Кебуано, Маранао, Манобо, други

Северен Минданао (фил.: Hilagang Mindanao) или Регион Х е еден од 17-те региони на Филипините кој е сместе на островот Минданао. Се состои од 5 провинции и главен регионален центар е Кагајан де Оро Сити.


Провинции[уреди | уреди извор]

провинција/Град Главен град Население
(2000)
Површина
(km²)
Густина
(на km²)
Букиднон Малајбалај Сити 1.060.265 8.293,8 127,8
Камигвин Мамбахао 74.232 229,8 323,0
Северен Ланао Тубот 473.062 2.278,6 207,6
Западен Мисамис Ороквета Сити 486.723 1.939,3 251,0
Источен Мисамис Кагајан де Оро Сити 664.338 3.081,1 215,6
Кагајан де Оро Сити 461.877 488,86 944,8
Илиган Сити 355.061 813,37 479,5


Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Политичка карта на Северен Минданао


Региони на Филипините
Лузон : I : Илокос · II : Кагајанска Долина · III : Централен Лузон · IV-A : КАЛАБАРЗОН · IV-B : МИМАРОПА · V : Бикол · Кордилјера · Метро Манила
Висаи : VI : Западни Висаи · VII : Централни Висаи · VIII : Источни Висаи
Минданао : IX : Полуостров Замбоанга · X : Северен Минданао · XI : Давао · XII : СОККСКСАРХЕН · XIII : Карага · АРММ