Северен Минданао

Од Википедија — слободната енциклопедија
Регион X
Северен Минданао
регион
Местоположба во Филипините
Местоположба во Филипините
Координати:
CountryФилипини
Островкс група{{{island_group}}}
Админ. центарКагајан де Оро Сити
Површина
 • Вкупна16,924,9 км2 (6,534,7 ми2)
Население ({{{population_as_of}}})
 • Вкупно3,505,708
 • Густина210/км2 (540/ми2)
Часовен појасPST (UTC+8)
ISO 3166PH-10
Покраини5
Градови8
Општини85
Барангаи2.020
Конг. окрузи11
Јазицисебуански, маранајски, манопски и др.

Северен Минданао (фил.: Hilagang Mindanao) или Регион Х е еден од 17-те региони на Филипините кој е сместе на островот Минданао. Се состои од 5 покраини и главен регионален центар е Кагајан де Оро Сити.

Покраини[уреди | уреди извор]

покраина/Град Главен град Население
(2000)
Површина
(км2)
Густина
(на км2)
Букиднон Малајбалај Сити 1.060.265 8.293,8 127,8
Камигин Мамбахао 74.232 229,8 323,0
Северен Ланао Тубот 473.062 2.278,6 207,6
Западен Мисамис Ороквета Сити 486.723 1.939,3 251,0
Источен Мисамис Кагајан де Оро Сити 664.338 3.081,1 215,6
Кагајан де Оро Сити 461.877 488,86 944,8
Илиган Сити 355.061 813,37 479,5

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Политичка карта на Северен Минданао