Филипински јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Филипински јазик
Застапен воФилипини
Говорници15 000 000  
Јазично семејство
ПисмоФилипинска азбука
Статус
Службен воФилипини
Регулативен органKomisyon sa Wikang Filipino
(Комисија за Филипински јазик)
Јазични кодови
ISO 639-2fil
ISO 639-3fil

Филипинскиот е национален и службен јазик на Филипините, кој е назначен во 1987 со декрет на Филипинскиот устав. Тој спаѓа во групата на австронезиски јазици и е дефакто стандардизирана верзија на тагалошкиот јазик, но дејуре е различен од него. Го зборуваат повеќе од 15 000 000 жители.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]