Мимаропа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Регион IV-B
Мимаропа
регион
Местоположба во Филипините
Местоположба во Филипините
Координати:
CountryФилипини
Островкс група{{{island_group}}}
Админ. центарКалапан Сити, Источен Миндоро
Површина
 • Вкупна27,456,1 км2 (10,600,9 ми2)
Население ({{{population_as_of}}})
 • Вкупно2,299,229
 • Густина84/км2 (220/ми2)
Часовен појасPST (UTC+8)
ISO 3166PH-41
Покраини5
Градови2
Општини71
Барангаи1.458
Конг. окрузи7
ЈазициТагалог, Ромбломанон, Аси, Онхан, и др.

Мимаропа е еден од двата региона на Филипините кој нема копнени граници со ниеден регион. Се води под регистарскиот број Регион IV-B. Името е акроним од прoвинциите: Западен Миндоро, Источен Миндоро, Мариндуке, Ромблон и Палаван. регионалниот центар е сместен во Калапан Сити.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Покраина Главен град Население
(2000)
Површина
([[км2]])
Густина
(на км2)
Ph seal marinduque.png Мариндуке Боак 217.392 959,3 226,6
Ph seal occidental mindoro.png Западен Миндоро Мамбурао 380.250 5.879,9 64,7
Источен Миндоро Калапан Сити 681.818 4.364,7 156,2
Ph seal romblon.png Ромблон Ромблон 264.357 1.355,9 195,0
Flag of the Philippines.svg Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Долина Компостела · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Есиха · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сикихор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
територии
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли