Мимаропа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Регион IV-B
Мимаропа
регион
Местоположба во Филипините
Местоположба во Филипините
Координати:
CountryФилипини
Островкс група{{{island_group}}}
Админ. центарКалапан Сити, Источен Миндоро
Површина
 • Вкупна27,456,1 км2 (10,600,9 ми2)
Население ({{{population_as_of}}})
 • Вкупно2,299,229
 • Густина84/км2 (220/ми2)
Часовен појасPST (UTC+8)
ISO 3166PH-41
Покраини5
Градови2
Општини71
Барангаи1.458
Конг. окрузи7
ЈазициТагалог, Ромбломанон, Аси, Онхан, и др.

Мимаропа е еден од двата региона на Филипините кој нема копнени граници со ниеден регион. Се води под регистарскиот број Регион IV-B. Името е акроним од прoвинциите: Западен Миндоро, Источен Миндоро, Мариндуке, Ромблон и Палаван. регионалниот центар е сместен во Калапан Сити.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Покраина Главен град Население
(2000)
Површина
([[км2]])
Густина
(на км2)
Мариндуке Боак 217.392 959,3 226,6
Западен Миндоро Мамбурао 380.250 5.879,9 64,7
Источен Миндоро Калапан Сити 681.818 4.364,7 156,2
Ромблон Ромблон 264.357 1.355,9 195,0
Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Долина Компостела · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Есиха · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сикихор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
територии
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли