Мариндуке

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мариндуке
Провинцискиот грб на Мариндуке
Провинцискиот грб на Мариндуке
Мапа на Филипините со факти за Мариндуке highlighted
Мапа на Филипините со факти за Мариндуке
Регион Мимаропа (Регион IV-B)
Главен град Боак
Дивизии  
 - Високо урбанизирани градови 0
 - Составни градови 0
 - Општини 6
 - Барангај 218
 - Конгресионални дистрикти 1
Население 14-та најмала
 - Вкупно (2000) 217.392
 - Густина 227/km² (35-та)
Површина 6-та најмала
 - Вкупно 959,3 km²
Основана 210 февруари 1920
Јазици Тагалог
Гувернер Хозе Антонио Н. Карион (PMP)
Поглед кон островот Мариндуке

Мариндуке е островска покраина на Филипините која се наоѓа во Момаропа регионот на островот Лузон. главен град е Боак. Се наоѓа јужно и западно од Кезон, источно од Миндоро, и северно од Ромблон.

Народ и култура[уреди | уреди извор]

Мариндукјаните (Marinduqueños) се од тагалог потекло и зборуваат на Тагалог јазикот. Но поради блискоста со регионите на Висајас, луѓето зборуваат тагалог со големи влијанија од Висајанскиот јазик. Англискиот јазик е нашироко прифатен и користен.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Мариндуке е земјоделска покраина, претежно со производство на ориз и кикирики. Рибарството и туризмот се исто така важни стопански гранки.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Мариндуке е поделен на 6 општини.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Податотека:Men of the 29th volunteer infantry wading ashore on Marinduque 25 април 1900.jpg
Волонтери од 29-тата филипинска дивизија во поход на 25 април 1900 година
Flag of the Philippines.svg Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Долина Компостела · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Есиха · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сикихор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
територии
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли


Координати: 13°24′N, 121°58′E