Јужен Ланао

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Јужен Ланао
Провинцискиот грб на Јужен Ланао
Провинцискиот грб на Јужен Ланао
Мапа на Филипините со факти за Јужен Ланао highlighted
Мапа на Филипините со факти за Јужен Ланао
Регион Автономен Муслимански Регион Минданао (АМРМ)
Главен град Марави Сити
Дивизии  
 - Високо урбанизирани градови 0
 - Составни градови 1
 - Општини 39
 - Барангај 1.155
 - Конгресионални дистрикти 2
Население 29-та
 - Вкупно (2000) 800.162
 - Густина 207/km² (43-та)
Површина 34-та
 - Вкупно 3.872,9 km²
Основана 1959
Јазици Маранао
Гувернер Алеем Башер Д. Маналао

Јужен Ланао е провинција на Филипините која е сместена во Автономниот Муслимански Регион Минданао (АМРМ). Главен град е Марави Сити. Се граничи со Северен Ланао на север, Букиднон на исток и Магвинданао и Котабато на југ. На југозапад излегува на Илански Залив.Во средината на провинцијата се наоѓа Ланао Езерото, кое е најголемо на Минданао.

Народ и Кулрура[уреди | уреди извор]

Маранао јазикот е најговорениот јазик во провинцијата.Се зборува исто така и Тагалог и Кебуано,но и Англиски и Арапски.

Административмна поделба[уреди | уреди извор]

Јужен ланао е поделен на 39 општини и 1 град -Марави Сити.

Туризам[уреди | уреди извор]

Ланао Езерото е голема туристичка атракција пред се поради Марија Кристина Водопадите, кои се најголеми во земјата и едни од најубавите во светот.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Flag of the Philippines.svg Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгвет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гуимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигвин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Компостела Вале · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Еција · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сигијор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
тeритории
Сабах | Скарборски Гребен | СпретлиКоординати: 7°55′N, 124°20′E