Булакан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Oва е страна за провинцијата.За општината видете Булакан, Булакан. За реката видете Булакан (река).
Булакан
[[Image:|140px|Провинцискиот грб на Булакан]]
Провинцискиот грб на Булакан
Мапа на Филипините со факти за Булакан highlighted
Мапа на Филипините со факти за Булакан
Регион Централен Лузон Регион (Регион III)
Главен град Малокос
Дивизии  
 - Високо урбанизирани градови 0
 - Составни градови 3
 - Општини 22
 - Барангај 569
 - Конгресионални дистрикти 5†
Население 4-та
 - Вкупно (2000) 2.234.088
 - Густина 851/km² (5-та)
Површина 29-та
 - Вкупно 2.625,0 km²
Основана 1572
Јазици Тагалог, Капампанган, Англиски
Гувернер Хоселити Р. Мендоза (KAMPI) (2007-2010)
Го вклучува дистриктот Сан Хозе дел Монте Сити.


Булакан е провинција на Филипините лоцирана во регионот Централен Лузон. Во Булакан има 3 града: Малокос (главниот), Мејкуајан и Сан Хозе дел Монте Сити. Булакан е лоциран веднаш северно од Метро Манила. Се граничи со провинциите Пампанга на запад, Нова Есиха на север, Аурора и Кезон на исток, и Ризал на југ. Булакан излегува на северниот дел на Манилскиот Залив.

Знамето на Булакан.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот во мај 2000 Булакан имаше население од 2.234.088 жители. Густината иснесува 851 жители на km². Иам 463.886 домаќинства со по 4,81 жители по домаќинство.

Година (монголски) Население(монголски)
1948
394,000
1960
515,000
1970
738,000
1975
900,000
1980
1,096,000
1990
1,505,000
1995
1,784,000
2000
2,234,000

1. ^ Извор: National Statistics Office

2. ^ Details may not add up to totals due to rounding.

Јазик[уреди | уреди извор]

Мнозинството во Булакан зборува Тагалог, но има и населление кое зборува на јазикот Капампанган, додека скоро сите го владеат Англискиот.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Булакас е поделен на 21 општини и 3 града.

Конгресионални дистрикти:
  1 дистрикт
  2 дистрикт
  3 дистрикт
  4 дистрикт
  Дистрикт Сан Хозе дел Монте Сити

Економија[уреди | уреди извор]

Поради големата блискост со Метро Манила, оваа провинција има доста развиена индустрија.

Провинцискиот капитол на Булакан.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Сесија на Конгресот во црквата во главниот град.


Flag of the Philippines.svg Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Долина Компостела · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Есиха · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сикихор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
тeритории
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли


Координати: 15°00′N, 121°05′E