Северен Магинданао

Од Википедија — слободната енциклопедија
Северен Магинданао
Utara Magindanaw
اوتارا مڬیندانو
покраина
Амблем на Северен Магинданао
Амблем
Местоположба во рамките на Филипините
Местоположба во рамките на Филипините
OpenStreetMap
Карта
Земја Филипини
РегионБангсаморо
Референдум17 септември 2022
Преоден период18 септември 2022 - 9 јануари 2023
СедиштеДату Один Синсуат
Најголем градКотабато
Управа
 • Управникоспорено
Абдулраоф А. Макакуа[б 1]
Ајни Синсуат[б 2]
 • Вицеуправникнепополнето или Шарифудин Мастура[б 3]
 • ПретставинкСити Шахара И. Мастура
Површина
 • Вкупна3,653,64 км2 (1,41.068 ми2)
Население (2020)
 • Вкупно926,037
 • Густина250/км2 (660/ми2)
Единици
 • Независни градови1
 • Составни градови0
 • Општини12
Часовен појасPHT (UTC+8)
Јазици

Северен Магинданао (шпански: Maguindanao del Norte, магинданајски: Dairat nu Utara Magindanaw, џави: دايرت نو اوتارا مڬیندانو; иранунски: Perobinsia a Pangutaran Magindanao, ڤروبنسيا ا ڤڠوترن مڬیندانو) — покраина во автономниот регион Бангсаморо на Филипините, сместена на островот Минданао. Седиште е општината Дату Один Синсуат. Се граничи со покраините Котабато на исток, Јужен Ланао на север, Јужен Магинданао на југоисток и Султан Кударат на југ.

Најголем град е Котабато кој е управно независен од покраината, но се вбројува кон неа од географски и законодавни причини.

Историја[уреди | уреди извор]

Идејата за создавање на покраината датира од 2006 г. со основањето на краткотрајната покраина Шариф Кабунсуан, која по две години била вратена во покраината Магинданао.[3]

Северен Магинданао е основан во 2022 г. со поделбата на тогашната покраина Магинданао на два дела: Северен и Јужен Магинданао. Ова се случило по спроведениот референдум на 17 септември истата година.

Градови и општини[уреди | уреди извор]

Северен Магинданао е сочинет од 1 независен град, 12 општини и има 1 законодавен округ.

  •  †  Главна општина
  •      Општина
  •  ∗∗  Независен составен град (припаѓа само географски)
Град/општина Население
(2020)[4]
Површина
(км2)
Густина
(жит./км2)
Барангаи
Барира 36.143 392,6 92 14
Булдон 39.684 429,4 92 15
Дату Бла Т. Синсуат 28.243 147,2 190 13
Дату Один Синсуат
116.768 461,8 250 34
Кабунталан 25.439 371,1 69 17
Котабато
**
325.079 176,0 1.800 37
Матаног 36.034 146,5 250 8
Паранг 102.914 850,8 120 25
Северен Кабунталан 26.277 106,8 250 11
Султан Кударат 105.121 712,9 150 39
Султан Мастура 25.331 242,1 100 13
Талитај 17.463 62,9 280 9
Упи 59.004 742,9 79 23

Белешки[уреди | уреди извор]

  1. Признаен од државната влада и регионалната управа на Бангсаморо[1]
  2. Полага право од 14 август 2023 г.[2]
  3. Синсуат била вицеуправник сè до напуштањето на функцијата на 14 август 2023 г. Мастура истиот ден станал вршител на должноста[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Madale, Asangan (19 август 2023). „BARMM: No changes in governorship“. The Manila Times (англиски). Посетено на 20 август 2023.
  2. 2,0 2,1 Cabrera, Fedinandh (16 август 2023). „SC ruling causes crisis in Maguindanao del Norte as Sinsuat claims governor's seat again“. Rappler. Посетено на 20 август 2023.
  3. Unson, John (11 јануари 2009). „Shariff Kabunsuan province abolished“. The Philippine Star. Посетено на 19 септември 2022.
  4. Census of Population (2020). Table B - Population and Annual Growth Rates by Province, City, and Municipality - By Region. Philippine Statistics Authority. Посетено на 8 јули 2021.