Сулу

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сулу
Провинцискиот грб на Сулу
Провинцискиот грб на Сулу
Мапа на Филипините со факти за Сулу highlighted
Мапа на Филипините со факти за Сулу
Регион Автономен Муслимански Регион Минданао (АМРМ)
Главен град Јоло
Дивизии  
 - Високо урбанизирани градови 0
 - Составни градови 0
 - Општини 19
 - Барангај 410
 - Конгресионални дистрикти 1 и 2 Сулу
Население 40-та
 - Вкупно (2000) 619.268
 - Густина 387/km² (13-та)
Површина 15-та најмала
 - Вкупно 1.600,4 km²
Основана
Јазици сулски (таусуг)
Гувернер Абдусакур Тан (Kampi)
Административна зграда во Сулу

Сулу е островска покраина на Филипините која е сместена во Автономниот Муслимански Регион Минданао (АМРМ). Главен град е Јоло. Се наоѓа во Зулу Архипелагот, помеѓу Басилан и Тави-Тави.

Економија[уреди | уреди извор]

Географија[уреди | уреди извор]

Сулу има површина од 1.600,4 км2. Сулу е дел од Зулу Архипелагот, кој е во близина на островот Борнео.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот во 2015 во Султан Кударат живееле точно 824.731 жител.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Сулу е поделен на 19 општини.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Сулу во уметноста. Слика од 1910
Flag of the Philippines.svg Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Долина Компостела · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Есиха · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сикихор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
територии
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли


Координати: 6°00′N, 121°00′E