Бохол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бохол
Провинцискиот грб на Бохол
Провинцискиот грб на Бохол
Мапа на Филипините со факти за Бохол highlighted
Мапа на Филипините со факти за Бохол
Регион Централен Висајас регион (Регион VII)
Главен град Тагбиларан Сити
Дивизии  
 - Високо урбанизирани градови 0
 - Составни градови 1
 - Општини 47
 - Барангај 1.109
 - Конгресионални дистрикти 3
Население 18-та
 - Вкупно (2000) 1.137.268
 - Густина 276/km² (25-та)
Површина 29-та
 - Вкупно 4.117,3 km²
Основана 25 март 1565
Јазици себуански, (бохолски) тагалошки
Гувернер Ерико Б. Аументадо (Lakas-CMD)
За островот види Бохол Осртов.

Бохол — остров-покраина на Филипините сместен во Централен Висајас Регионот. Главен град е Тагбиларан Сити. На запад од Бохол се наоѓа островот Кебу, На северозапад Лејте Островот и на југ, низ Бохолско Море е Минданао.

Знамето на Бохол

Население[уреди | уреди извор]

Според пописот во 2000 Бохол имаше 1.137.268 жители кои себеси си се нарекуваат Бохоланци, односно Bol-anon. Бројот на домаќонства изнесува 209.588 со 5,41 човек по куќа.

Јазик[уреди | уреди извор]

НАјзборуван јазик е бохолскиот кој пак е дијалект на себуански. Тагалошкиот, кинескиот, и англискиот се исто така во голем процент застапени.

Религија[уреди | уреди извор]

Мнозинството од населението се Римо Католици. Но постојат и други христијански цркви, претежно протестански.

Образование[уреди | уреди извор]

Писменоста во покраината е доста висока и изнесува 93%. (состојба 19 ноември 2006).

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Бохол е првостепено поделен на 3 Конгресионални дистрикти, 47 општини и 1 град.

Географија[уреди | уреди извор]

Бохол е остров кој е опколен со други 73 помали островчиња. Надморската висина изнесува максимални 870 m. Изобилува со плажи кои имаат бел песок.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Официјални[уреди | уреди извор]

Неофицијални[уреди | уреди извор]

Симболи на Бохол
Грб Ph seal bohol.png
Занме Flag of Bohol Province, Philippines.svg Знаме на Бохол
Химна Awit sa Bohol
Танц Kuratcha Boholana
Птица Oriole (Oriolus chinensis; antolihaw или dimodlaw)
Цвеќе Бела Гумамела (Хибискус rosa sinensis)
Дрво Molave (Vitex parviflora; tugas)
Растение Ubi kinampay
Овошје Манго(Mangifera indica l.; Bohol mangga)
Херој Франсиско Дагохој(вистинско име Франсиско Сендрихас)
Католичката црква во Корела
Поглед на Градот Тагбиларан Сити
Оризовите полиња во јужниот дистрикт
Bohol Beach Club
Шума на Махагони дрва
Поглед на Чоколадните Брда
Реката Лобок
Flag of the Philippines.svg Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Долина Компостела · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Есиха · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сикихор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
територии
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли


Координати: 9°50′N, 124°10′E