Ифугао

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ифугао
Провинцискиот грб на Ифугао
Провинцискиот грб на Ифугао
Мапа на Филипините со факти за Ифугао highlighted
Мапа на Филипините со факти за Ифугао
Регион Кордиљера (CAR)
Главен град Лагаве
Дивизии  
 - Високоурбанизирани градови 0
 - Составни градови 0
 - Општини 11
 - Барангај 175
 - Конгресни окрузи 1
Население 9-та најмала
 - Вкупно (2000) 161.623
 - Густина 64/km² (8-ма)
Површина 24-та
 - Вкупно 2.517,8 km²
Основана 18 јуни, 1966 (RA4695)
Јазици Ифугао, Илокански, тагалски
Гувернер Teodoro Baguilat Jr.

Ифугао е покраина на Филипините во регионот Кордиљера на островот Лусон. Главен град Лагаве и се граничи со Бенгет на запад, Планинската Покраина на север, Исабела на исток, и Нова Вискаја на југ.

Географија[уреди | уреди извор]

Со вкупна територија од 251.778 ха, покраината сместена во планинска област со карстни предели, речни долини и масивни шуми.

Етимоогија[уреди | уреди извор]

Името доаѓа од поимот "i-pugo" (што значи i-од/народ и pugo-земја односно народ од земјата).

Туризам[уреди | уреди извор]

Оризовите полиња во Банауе се најголемата туристичка атракција. Тие се 2000 години стари оризови тераси кои до 1995 се под строга заштина на УНЕСКО.

Народ и јазик[уреди | уреди извор]

Народот Ифугао се посебен филипински народ кој се одликува со посебни одлики. Тие зборуваат неколку дијалекти на Ифугао јазикот, како Тували и Ајанган. Исто така се зборува и Илокански, тагалски и Англиски.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Ифугао е поделен на 11 општини.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Традиционална куќа во Ифугао
Ориз пред жнеидба
Народни ткаенини

Координати: 16°50′N, 121°10′E