Султан Кударат

Од Википедија — слободната енциклопедија
Султан Кударат
[[Image:|140px|Провинцискиот грб на Султан Кударат]]
Провинцискиот грб на Султан Кударат
Мапа на Филипините со факти за Султан Кударат highlighted
Мапа на Филипините со факти за Султан Кударат
Регион SOCCSKSARGEN (Регион XII)
Главен град Исулан
Дивизии  
 - Високо урбанизирани градови 0
 - Составни градови 1
 - Општини 11
 - Барангај 248
 - Конгресионални дистрикти 1
Население 42-ра
 - Вкупно (2000) 586.505
 - Густина 124/km² (21-ва)
Површина 23-та
 - Вкупно 4.714,8 km²
Основана
Јазици хилигајнонски, илокански, себуански
Гувернер Дату Пакс С. Мангудатау
Административна зграда во Султан Кударат

Султан Кударат е покраина на Филипините која е сместена во SOCCSKSARGEN регионот на островот Минданао. Главен град е Исулан и се граничи со Магинданао и Котабато на север, Јужен Котабато и Сарангани на исток. На југозапад излегува на Целебеско Море.

Население[уреди | уреди извор]

Според пописот во 2015 во Султан Кударат живееле точно 812.095 жители. Скоро сите се муслимани, но има и христијани, кои се доселеници.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Економијата на Султан Кударат првостепено се заснова на земјоделието. Најмногу се произведува ориз, пченка, кафе, говедско месо и сл.

Рибарството е една од најбрзорастечките гранки. Има голема експлоатација на Туна во Целебеско Море.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Султан Кударат е поделен на 11 општини, 1 град и 249 барангаи.

Град[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Flag of the Philippines.svg Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Долина Компостела · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Есиха · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сикихор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
територии
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли


Координати: 6°33′N, 124°17′E