Нова Вискаја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нова Вискаја
Провинцискиот грб на Нова Вискаја
Провинцискиот грб на Нова Вискаја
Мапа на Филипините со факти за Нова Вискаја highlighted
Мапа на Филипините со факти за Нова Вискаја
Регион Кагајанска Долина (Регион II)
Главен град Бајомбонг
Дивизии  
 - Високо урбанизирани градови 0
 - Составни градови 0
 - Општини 15
 - Барангај 275
 - Конгресионални дистрикти 1
Население 19-та најмала
 - Вкупно (2000) 366.962
 - Густина 94/km² (14-та најмала)
Површина 33-та
 - Вкупно 3.903,9 km²
Основана
Јазици Илокано, Тагалог, Гаданг, Исинај
Гувернер Луиза Лорен Карезма (NP/LDP)

Нова Вискајa или „Нов Бискај“ е покраина на Филипините која се наоѓа во регионот Кагајанска Долина на островот Лузон. Главен град е Бајомбонг. Од север кон југ се граничи со: Ифугао, Изабела, Кирино, Аурора, Нова Есиха, Пангасинан, и Бенгет.

Население[уреди | уреди извор]

Во Нова Вискаја доминантни се Илонготите (Bugkalot), Ироготите, Ифугаосите, Исинајците, и Гадангците. The influx

Стопанство[уреди | уреди извор]

Главна економска гранка на Нова Вискаја е рибарството. Во последните години економијата на провицијата се ориентира кон одгледување на една посебна врста на риба, односно одгледување на Тилапијата. Државата има доста инфестирано и кофинансирано проекти за мини рибници, во кои населението директно се вклучи во масовно производство на рибата.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Нова Вискаја е поделена на 15 општини.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Тилапија - потпората на вискајската економија
Flag of the Philippines.svg Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Долина Компостела · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Есиха · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сикихор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
тeритории
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли