Нова Есиха

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нова Есиха
[[Image:|140px|Провинцискиот грб на Нова Есиха]]
Провинцискиот грб на Нова Есиха
Мапа на Филипините со факти за Нова Есиха highlighted
Мапа на Филипините со факти за Нова Есиха
Регион Централен Лузон (Регион III)
Главен град Палајан Сити
Дивизии  
 - Високо урбанизирани градови 0
 - Составни градови 5
 - Општини 27
 - Барангај 849
 - Конгресионални дистрикти 4
Население 13-та
 - Вкупно (2000) 1.659.883
 - Густина 314/km² (18-та)
Површина 16-та
 - Вкупно 5.284,3 km²
Основана 1705
Јазици тагалошки, капампангански, илокански
Гувернер Аурелио Матиз Умали(Lakas-CMD)


Нова Есиха е покраина на Филипините кој е сместена во Централен Лузон Регионот. Главен Град е Палајан Сити.Се граничи со (од југ кон север) Булакан, Пампанга, Тарлак, Пангасинан, Нова Вискаја и Аурора.

Еконимија[уреди | уреди извор]

Ова е една од најбрзо растечките покраини на Филипините. Позната е како најголем производител на кромид во Југоисточна Азија.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Покраината е поделена на 27 општини и 5 града.

Градови[уреди | уреди извор]

Универзитети[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

N.E. Head Officials: http://www.nuevaecija.gov.ph/index.php?id1=2&id2=3&id3=3 Archived 2007-11-07 на Wayback Machine
Покраинска управа: http://www.nuevaecija.gov.ph Archived 2007-03-14 на Wayback Machine
Nueva Ecija Online Community Beta: http://nuevaecija.clsu-edu.net Archived 2012-08-18 на Wayback Machine
Туризам: http://www.tourism.gov.ph/

Flag of the Philippines.svg Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Долина Компостела · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Есиха · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сикихор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
тeритории
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли


Координати: 15°35′N, 121°00′E