Источен Давао

Од Википедија — слободната енциклопедија
Источен Давао
Провинцискиот грб на Источен Давао
Провинцискиот грб на Источен Давао
Мапа на Филипините со факти за Источен Давао highlighted
Мапа на Филипините со факти за Источен Давао
Регион Давао (Регион XI)
Главен град Мати
Дивизии  
 - Високоурбанизирани градови 0
 - Составни градови 1
 - Општини 10
 - Барангај 183
 - Конгресни окрузи 2
Население 23-та најмала
 - Вкупно (2000) 446.191
 - Густина 86/km² (12-та)
Површина 18-та
 - Вкупно 5.164,5 km²
Основана 8 мај, 1967
Јазици себуанскиот, давајски
Гувернер Корасон Нунес-Маланјаон (Kampi)
„Заспаниот Диносаурус“

Источен Давао е покраина на Филипините која е сместена во регионот Давао на островот Минданао. Главен град е Мати и се граничи со Давао де Оро на запад, и Јужен Агусан и Јужен Суригао на север. Источен Давао е нај источната покраина на Филипините со локација на ’ртот Пусан. На исток излегува на Филипинско Море, кое е дел од Тихиот Океан.

Народ и култура[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Географија[уреди | уреди извор]

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Источен Давао е поделен на 10 општини и 1 град.

Историја[уреди | уреди извор]

Во 1942, Јапонија ја окупира покраината.

Во 1945, ослободителнит сили на Филипинскиот Комонвелт и даваоенските герилци ја ослободуваат покраината.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 7°10′N, 126°20′E