Аклан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Аклан
Провинцискиот грб на Аклан
Провинцискиот грб на Аклан
Мапа на Филипините со факти за Аклан highlighted
Мапа на Филипините со факти за Аклан
Регион Западни Висаи (Регион VI)
Главен град Калибо
Дивизии  
 - Високоурбанизирани градови 0
 - Составни градови 0
 - Општини 17
 - Барангај 327
 - Конгресни окрузи 1
Население 24-та
 - Вкупно (2000) 451,314
 - Густина 248/km² (29-та)
Површина 18-та
 - Вкупно 1.817,9[1] km²
Основана
Јазици акланонски, малајнонски, атски, хилигајнонски, кинарајски
Гувернер Карлито С. Маркез (Lakas-CMD)


Аклам е покраина на Филипините сместена во регионот Западни Висаи. Главен град е Калибо, лој е сместен во северозападниот дел на островот Панај и се граничи си Антике на југозапад, Илоило на југ, и Каписна исток. Аклан излегува и на Сибујанско Море.

Административа поделба[уреди | уреди извор]

Аклан е поделен на 17 општини.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Аклан е познат по туризмот и километри долгите бели песочни плажи. поради тоа во него има и голем меѓународен аеродром.

Демографија[уреди | уреди извор]

Етнички групи[уреди | уреди извор]

Најголемиот дел од населението се Акланонци. Други се Негрито, локално познати какоАти, Рај-а, Хилигајонци и Каписнони.

Јазици[уреди | уреди извор]

Прв и најупотребуван јазик акланскиот, па следи малајнонскиот. Други се атскиот; хилигајнонскиотот и други локални јазици.

Религија[уреди | уреди извор]

Најголема религија во Аклан е католицизмот, но народот Ати се анимисти.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „List of Provinces“. PSGC Interactive. Makati City, Philippines: National Statistical Coordination Board. Архивирано од изворникот на 19 April 2016. Посетено на 14 May 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Поглед кон прекрасните плажи
Филипинската точкеста срна

Координати: 11°40′N, 122°20′E