Масбате

Од Википедија — слободната енциклопедија
Масбате
Провинцискиот грб на Масбате
Провинцискиот грб на Масбате
Мапа на Филипините со факти за Масбате highlighted
Мапа на Филипините со факти за Масбате
Регион Бикол (Регион V)
Главен град Масбате Сити
Дивизии  
 - Високо урбанизирани градови 0
 - Составни градови 1
 - Општини 20
 - Барангај 550
 - Конгресионални дистрикти 3
Население 33-та
 - Вкупно (2000) 707.668
 - Густина 175/km² (48-ма)
Површина 30-та
 - Вкупно 4.047,7 km²
Основана 10 март, 1917
Јазици масбатењонски, себуански, хилигајнонски и биколски
Гувернер Елиза Олга Ко (Lakas-CMD)
Административна зграда во Масбате

Масбате е островска покраина на Филипините која се наоѓа во регионот Бикол. Главен град е Масбате Сити и се состои од три острови.

НАрод и култура[уреди | уреди извор]

Во минатото народот од Масбате се нарекувал Висаја ("Visaya"), но кога покраината влезе во составот на Бикол населението сега се нарекува "Биколанци" или "Maсбатеноси".

Стопанство[уреди | уреди извор]

Географија[уреди | уреди извор]

Покраината е составенаод три острови Масбате, Тикао и Буритас.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Масбате е поделен на 20 општини и 1 град.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Долина Компостела · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Есиха · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сикихор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
територии
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли


Координати: 12°12′01″N, 123°40′17″E