Западен Негрос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Западен Негрос
Провинцискиот грб на Западен Негрос
Провинцискиот грб на Западен Негрос
Мапа на Филипините со факти за Западен Негрос highlighted
Мапа на Филипините со факти за Западен Негрос
Регион Западен Висајас (Регион VI)
Главен град Баколод Сити
Дивизии  
 - Високо урбанизирани градови 1
 - Составни градови 12
 - Општини 19
 - Барангај 661
 - Конгресионални дистрикти 7†
Население 2-ра
 - Вкупно (2000) 2.565.723
 - Густина 324/km² (15-та)
Површина 7-ма
 - Вкупно 7.926,1 km²
Основана
Јазици хилигајнонски, себуански, тагалошки
Гувернер 2008–: Јозеф Г. Марањон (NPC-Una)
Вклучен е и независниот дистрикт Баколод Сити


Западен Негрос е покраина на Филипините која се наоѓа во Северен Висајас Регионот. Главен град е Баколод Сити. Западен Негрос ја зафаќа северозападната половина од Негрос Островот, додека Источен Негрос ја има југоисточниот дел.

Народ[уреди | уреди извор]

поголемиот број од населението имаат Австронезичко потекло. Жителите себеси си се нарекуваат „Негренсе“. Тие го зборуваат хилигајнонскиот јазик.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Покраината е позната по производството на шеќер. Филипинската влада има вложено голем напор и на Западен Негрос му е даден приоритетот на производството на шеќер.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Западен Негрос има 19 општини и 13 града.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Капитолот во главниот град
Лагуната во Баколод Сити
Детал од паркот во Баколод Сити
Flag of the Philippines.svg Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Долина Компостела · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Есиха · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сикихор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
територии
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли


Координати: 10°25′N, 123°00′E