Националистичка народна коалиција

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Nationalist People's Coalition)
Националистичка народна коалиција
Nationalist People's Coalition
Npc-phil-logo.JPG
Претседавач Фаустино Ди Јр..
Претседател фриско Сан Хуан
Главен раководител Едуардо Кохуангко Јр.
Генерален секретар Мајкл Џон Дунавит
Основана 1991
Политичка идеологија Национализам
Политичка позиција Десен центар
Меѓународно здружение Нема
Бои Црвана, бела, зелена
Портал [1]
Поврзано Политика на Филипините

Список на партии

Националистичка народна коалиција (англиски: Nationalist People's Coalition или NPC) — политичка партија на Филипините.

Резултати[уреди | уреди извор]

Партијата освои само 3 од вкупно 12 можни седишта во сенатот.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Филипини
Coat of arms of the Philippines.svg

Оваа статија е дел од темата:
Политика на Филипините


Управување
Политичка Историја · Устав
Извршна
Претседател (список)
Глорија Макапагал-Аројо
20012010

Потпретседател (список)
Ноли де Кастро
20042010

Министерства
(список)

Конгрес
14-ти Конгрес
20072010
Сенат Дом
Претседател
Хуан Понсе Enrile
Претседател
Просперо Ногралес
Правен систем
Врховен суд

Шеф на правдата Рејнато Пуно
Арбитражен · Сандиганбајан
Апелационен суд · Омбудсман

Избори
Изборна комисија
Шеф: Ромео A. Бравнер
Заменик шеф:Хосе Мело
2013 | 2010 | 2007 | 2004 | 2001 | 1998
1995 | 1992 | 1987 | 1986 | Сите
Политички партии
Административна поделба
Главен град
Региони
Покраини
Градови
Општини
Барангаи
Надворешни врски
Влада
Човекови права